Blog ten ma na celu przedstawienie mojego poglądu na to, co dzieje się w Siemianowicach, w infrastrukturze, kulturze, jak i w polityce oraz przybliżanie ludziom historii tego miasta.
Siemianowice Śląskie, wbrew opinii niektórych ludzi, nie są obojętne dla tych trochę młodszych :)

wtorek, 28 maja 2013

Mały przegląd prasy...

Ostatnio (w niedzielę) w "Aktualnościach" poruszony był temat budowy michałkowickiego ronda. Fakt, faktem, że DROGOPOL popełniła multum błędów przy ustawieniu oznakowania dla pieszych, zmotoryzowanych, nie porozumiała się z KZK-GOP'em w sprawie przesunięcia przystanków (a raczej porozumiała się, ale i tak przesunęli przystanki za szybko), nie zamknęli ulicy Kościelnej na czas, autobusy (przez niezamkniętą ulicę Kościelną) kursowały niezgodnie z tym, co było zapowiadane na oficjalnej stronie KZK-GOP'u, miasta, jak i wszystkich innych. Znaleziono nawet kości. Ludzkie kości. To jednak "pozostałości" po starym cmentarzu, które sięgało do dzisiejszego wejścia na plac kościelny... Jednak dziś to wszystko osiągnęło swoje apogeum. Nie należę do ludzi, których można łatwo wyprowadzić z równowagi, ale czy stanie w korku od wyjazdu koło Żabki z osiedla robotniczego do momentu przejechania przez (w zasadzie sam nie wiem jak to nazwać) plac budowy przez 35 minut z zegarkiem w ręku to nie przesada? Dochodziło już do tego, że niektórzy kierowcy przejeżdżali (z pewną nadzieją, że nic nie pojedzie z naprzeciwka) na czerwonym... Było już wiele interwencji w MCZK w sprawie budowy ronda, ale na tym chyba nie koniec. Rozumiem, że wszystko idzie zgodnie z planem, a nawet szybciej (jak napisał pan Wojciech Kempa na stronie miasta). To dobrze, nawet bardzo dobrze, ale prawidłowe oznakowanie i sygnalizacja też by się przydały. Czasami w trakcie zielonego zdążą przejechać 4 samochody, bo gdy z jednej strony jest zielone, to jadą jeszcze auta z innych stron. Co za tym idzie, przydałoby się wydłużenie, przynajmniej minimalne, czasu oczekiwania (tzw. czasu na przejazd wszystkich pojazdów) lub/i patrol policji, która nadzorowałaby zgodność prac budowlanych z kodeksem ruchu drogowego.
Druga sprawa, to sprawa tzw. "kontenerów", choć od razu powiem, że to słowo jest błędne! Na początku fakt, planowana była budowa kontenerów na Hugo. Jednak niedługo po tym władze miasta zadecydowały, że będzie to jednak dwukondygnacyjny budynek, do którego będzie można w przyszłości dobudować 3 piętro. Tak więc nie zgodzę się ze wszystkimi, którzy protestują pod hasłem "STOP KONTENEROM", ponieważ to nie mają być kontenery!!! Nie wierzycie? Spójrzcie tutaj. To tylko taka merytoryczna sprawa, ale przechodząc do meritum, zdecydowano jednak, że nie na Hugo a przy ulicy Śmiłowskiego stanie ten budynek. Miejsce może niefortunne, bo centrum, etc. Jednak kto powiedział mieszkańcom, że mają w tym budynku zamieszkać "menele", "żule", ludzie, którzy zamiast zapłacić za czynsz wolą iść bo wino marki wino o smaku wieloowocowym? Pan Prezydent? Nie. Pan Szyga? Pan Świerzy? Nie mam pojęcia. Na temat tych panów nie chcę się wypowiadać, bo po prostu szkoda cennego czasu i miejsca na blogu. Wystarczy spojrzeć na TO zdjęcie, by zobaczyć jaką inteligencje posiadają niektórzy. Wracając do tematu: mieszkania te w pierwszej kolejności mają być przeznaczone dla matek samotnie wychowujących dzieci, które nie mają wystarczających środków na utrzymanie. Moim zdaniem to nie są osoby, które kupują alkohol, papierosy, itd., a nie płacą za czynsz ot tak, tylko ludzie, którzy tych środków po prostu w ogóle nie posiadają, albo posiadają zbyt mało na utrzymanie siebie i dzieci. Podsumowując: mieszkania socjalne są potrzebne, o mieszkaniach socjalnych było wiadomo już wiele, wiele wcześniej. Dlaczego dopiero teraz jest zainteresowanie tym tematem? Protesty mogą składać wszyscy - takie jest prawo demokracji, każdy może się wypowiedzieć - jest wolność słowa, ale można było pomyśleć o tym wcześniej, bo temat "mieszkania socjalne" to nie jest świeży temat... W zasadzie jestem roztargniony, ponieważ z jednej strony ten budynek jest potrzebny, a z drugiej umiejscowienie jednak niefortunne. Czas pokaże co dalej...:)

poniedziałek, 27 maja 2013

Lista filmów konkursu "Nakręć się na promocję!"

Zgodnie z zapisem w regulaminie ogłaszam listę filmów promocyjnych zakwalifikowanych do konkursu "Nakręć się na promocję!" (kolejność jest przypadkowa):

Kategoria GIMNAZJUM:

1. Gimnazjum nr 2, Tytuł: Stalker, Autor/Autorzy: Kamil Filipkowski, Tomasz Matuszewski
2. Gimnazjum nr 5, Tytuł: Film promocyjny gimnazjum nr 5, Autor/Autorzy: Danuta Buras
Kategoria SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

1. II LO, Tytuł: Postaw na edukację w Siemianowicach Śląskich, Autor/Autorzy: Betina Fulbier, Zuzanna Pieczyk
2. ZSTiO "Meritum", Tytuł: Meritum to rodzina, Autor/Autorzy: Oliwia Dębska, Dominika Humen
3. ZSOiZ, Tytuł: Ślązaku czy Ci nie żal (reaktywujemy górniczy stan), Autor/Autorzy: Patryk Klimontowski, Artur Krum
4. ZSTiO "Meritum", Tytuł: Meritum - tu jesteś kimś!, Autor/Autorzy: Krzysztof Pradela, Michał Piskorz
5. ZSTU "COGITO", Tytuł: Przepis na kucharza, Autor/Autorzy: Denis Holeś
6. ZSTiO "Meritum", Tytuł: To jest więcej niż szkoła - Meritum, Autor/Autorzy: Oskar Lebuda, Szymon Wieczorek
7. ZSTU "COGITO", Tytuł: Technik Organizacji Reklamy, Autor/Autorzy: Denis Holeś, Kamila Dec

Gratulujemy wszystkim serdecznie! Zapraszamy wszystkich na finał konkursu, który odbędzie się w Parku Tradycji w Michałkowicach 3 czerwca o godzinie 17:00!

środa, 22 maja 2013

700 lat Przełajki

Dokładnie 25 maja tego roku minie 700 lat od pierwszej pisemnej wzmianki o Przełajce - dzielnicy Siemianowic Śląskich. Traf chciał, że 25 maja to sobota, więc Siemianowickie Centrum Kultury zaprasza na obchody tej wspaniałej, okrągłej rocznicy! Program obchodów jest następujący:

13:00 - Msza św. w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
14:00 - wykład dra hab. Andrzeja Białasa i otwarcie wystawy pt."700 lat Przełajki - ocalmy nasze dziedzictwo od zapomnienia" w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
14:30 - przejście z Kościoła na miejsce Festynu Wichrowe Wzgórza

----FESTYN----

15:00 - Wichrowe Wzgórza:
m.in. Orkiestra Siemion Band, Koncert Iroxana, Kabaret Socratiron, Koncert Janiny Libery i wiele innych znakomitych występów.
16:00 - Mecz piłkarski na boisku środowiskowym Bańgów:
PRZEŁAJKA - RESZTA ŚWIATAponiedziałek, 20 maja 2013

Były prezydent niewinny!

Prokuratura oskarżyła 7 lat temu byłego prezydenta Siemianowic Śląskich Zbigniewa Pawła Szandara trzema zarzutami. W piątek Sąd Okręgowy w Katowicach uniewinnił go od zarzucanych mu czynów. Chodzi tutaj o przekazanie przez miasto 5/12 kontraktu z NFZ na świadczenie usług medycznych w zakresie nefrologii, przyznanie byłej Dyrektor Szpitala Miejskiego w Siemianowicach nagrody pieniężnej w postaci "odchodnego" i w związku z przetargiem nieograniczonym na ochronę mienia gminnego. Już 26.10.2010 roku Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich wydał wyrok nieprawomocny, uniewinniający, od którego prokuratura złożyła apelację.  Sąd Okręgowy w Katowicach wydał wyrok prawomocny w marcu 2011 i lutym 2013 roku. Są to wyroki uniewinniające Zbigniewa Pawła Szandara - byłego prezydenta naszego miasta.

niedziela, 19 maja 2013

Cyfryzacja telewizji naziemnej

UWAGA !
Przypominam, że już jutro (a w zasadzie w nocy), tj. 20 maja 2013 roku, nastąpi wyłączenie analogowego sygnału telewizyjnego i era telewizji cyfrowej w całym Województwie Śląskim stanie się faktem. Bowiem od 19 marca sygnał analogowy został wyłączony w Wiśle i tamtejszych okolicach, a 22 kwietnia w Częstochowie. Jeżeli masz nowy telewizor z funkcją DVB-T MPEG4, nie będziesz potrzebował dodatkowych dekoderów ani innych przełączek. Zaś jeżeli masz starszy telewizor, nieposiadający danej funkcji musisz zaopatrzyć się w choćby najzwyklejszy dekoder. Inaczej ma się sprawa z abonentami kablówek, którzy po 20 maja nie utracą kanałów analogowych. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapraszam do kliknięcia w TEN link :)

środa, 15 maja 2013

"Nakręć się na promocję!"

Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż konkurs "Nakręć się na promocję!" został objęty przez Prezydenta Miasta Jacka Guzego honorowym patronatem.Przypominam, iż zgłoszenia do konkursu przyjmujemy do 24 maja! Na Facebook'u utworzone jest wydarzenie w związku z finałem konkursu, który odbędzie się 3 czerwca o godzinie 17:00 w Parku Tradycji. Wszystkich uczestników, uczniów/uczennice, nauczycieli i mieszkańców zapraszam do dołączenia do tego wydarzenia.

"Kolesiowice Śląskie"

Pod tym linkiem możecie zobaczyć "Po prostu. Program Tomasza Sekielskiego", który we wczorajszym odcinku omówił "problem kolesiostwa" w Siemianowicach.
Już w momencie, w którym do dymisji podał się "specjalista ds. kolei", pan Matusiewicz i usłyszałem, że miałby on podjąć pracę w naszym mieście, obawiałem się, że znajdzie posadę w którejś z placówek należących właśnie do miasta. Tak się złożyło, że znalazło się miejsce w Aqua-Sprincie (naszych siemianowickich wodociągach)... Od razu powiedziałem, że jeżeli tam zacznie pracę były Marszałek Województwa Śląskiego, to będzie to postrzał w stopę pana Komrausa i przynęta dla mediów. Ostatnio dość często jesteśmy w mediach ogólnokrajowych, niestety nie z racji tego, że się wybijamy czymś ponad inne miasta, ale przez właśnie takie, głupie sytuacje. Co do zarobków prezesa siemianowickiej spółki wodociągowej i porównania ich przez panią redaktor do zarobków premiera, to przecież każdy orze jak może :).
Co do pozostałych tematów nie chce się zbytnio rozpisywać, ale jedno pragnę zauważyć... insynuacje, jakoby prezydent miasta Jacek Guzy był jakkolwiek powiązany z Platformą Obywatelską są niedorzeczne. Jedynym powiązaniem jest chyba znajomość na sferze prywatnej z Andrzejem Gościniakiem i członkami PO w Siemianowicach. Dlatego też Jacek Guzy złożył rezygnację z Rady Nadzorczej "Parku Śląskiego", a jego oświadczenie w tej sprawie przeczytać możecie tutaj.
Swoją drogą pan Sekielski wybrał najbardziej prawdomównego i najaktywniejszego siemianowiczanina do wywiadu - byłego posła na Sejm... Bądź co bądź, Platforma i jej problemy wewnątrz partyjne są chore, bo nie potrafię zrozumieć jak szefem siemianowickiego oddziału PO może być ktoś, kto w chwili obecnej w Siemianowicach ani nie pracuje, ani nie mieszka. Wyborcy rozliczą z tego wszystkich już za niespełna półtorej roku.

Co do rezygnacji z mandatu radnego w dniu 9 maja przez pana Stanisława Sontaga dowiedziałem się tylko tyle, że uchwała dotycząca obligacji wywołała u niego mieszane uczucia i zarówno zagłosowanie za uchwałą było złe jak i przeciw. Głos wstrzymujący się w tym momencie (kiedy potrzebna jest bezwzględna większość głosów) jest w zasadzie głosem przeciwnym, dlatego też, nie chcąc wybierać "mniejszego zła" zdecydował, że złoży mandat radnego.

piątek, 10 maja 2013

Dwie historyczne chwile na wczorajszej Sesji

Na XXX Sesji Rady Miasta, która rozpoczęła się wczoraj (9.05) równo o godzinie 13:00, górowały emocje. Niektórym Radnym nie udało się tych emocji opanować, a niektórym "wysiadła" odporność psychiczna... Dziś chciałbym zacząć od uchwał (niestety nie mogłem być obecny na całej Sesji, więc szczegółowo wszystkiego nie mogę opisać).
1. Uchwała o numerze roboczym 14/XXX/13 - czyli sprawa dotycząca obligacji. Uchwała ta, żeby móc zostać przyjęta, musiała zostać przegłosowana zdecydowaną większością, czyli potrzebne były 3/4 głosów "za". Po dyskusji (na szczęście merytorycznej) i wielu pytaniach głównie od radnego Blidy i radnej Kopiec, po wygłoszeniu oficjalnych stanowisk klubów radnych niestety (jeżeli chodzi o moje zdanie) nie przyjęto tego projektu uchwały, a wynik głosowania był następujący:
za - 9
przeciw - 5
wstrzymujących się - 5
2.  Kolejne dwa projekty uchwał zostały przyjęte niemal jednogłośnie (podczas jednego głosowania jeden z obecnych na Sali Obrad radnych nie brał udziału w głosowaniu). Dotyczyły one sprawozdania finansowego Szpitala oraz pokrycia ujemnego wyniku finansowego Szpitala. Głosowanie przebiegało następująco:
za - 18 ; 19
przeciw - 0 ; 0
wstrzymujących się - 0 ; 0
nie głosowało - 1 ; 0
3. Tym sposobem doszliśmy do najważniejszego, tak mi się zdaję, projektu uchwały, który oznaczony był numerem roboczym 4/XXX/13 w sprawie przekształcenia Szpitala Miejskiego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Również po burzliwych dyskusjach i napiętej już atmosferze w końcu przewodniczący klubów radnych wygłosili stanowiska swoich klubów. Wartym odnotowania jest fakt, że głos zabrał sam dyrektor Szpitala Bolesław Gębarski, który przekonywał, że prywatyzacja jest potrzebna naszej miejskiej "dwójce", w innym wypadku Szpital przestanie istnieć. Te argumenty nie trafiły jednak do wszystkich radnych, ale w tej sytuacji wystarczała zwykła większość głosów, tak więc dzięki następującym głosom
za - 15
przeciw - 2
wstrzymujących się - 2,
Szpital zostanie przekształcony w spółkę prawa handlowego, a co za tym idzie, został uratowany. Niektórzy radni mówili, że jest to historyczny moment w ich kadencji.
W dalszej części Sesji radni głosowali za takimi projektami uchwał, jak: podwyżka cen wody i ścieków, połączenia dwóch Filii Bibliotecznych, czy kolejne sprawozdania z działalności, m.in. MOPS-u.

Drugi historyczny moment, to rezygnacja z mandatu radnego Stanisława Sontaga (PiS). Nie tak dawno przecież, bo 28 lutego tego roku, przyjęto uchwałę dotyczącą obsadzenia wygaśniętego mandatu (Jerzy Kurzawa został pełnomocnikiem prezydenta do "spraw śmieciowych") przez pana Sontaga. Na tej samej Sesji (XXVIII) "nowy radny" składał ślubowanie. Przypomnę, że kadencja pana Stanisława liczyła zaledwie 70 dni. Polityka jednak niektórych może wykończyć psychicznie, a już w szczególności mogą wykończyć teksty radnych, którzy nie mają szacunku do innych.
A propo szacunku...co poniektórzy radni nie mają go chyba nawet dla samych siebie. Ten temat specjalnie zostawiłem na sam koniec, chociaż to od interpelacji wspaniałej (?) i najmłodszej radnej zaczęła się cała ta nerwowa sytuacja i napięta atmosfera. Pani Dorota zwróciła się z zapytaniem (ponownym) o wykształcenie Skarbnika Miasta Henryka Falkusa przytaczając dużą część Ustawy "o głównych księgowych", następnie zwróciła się do Sekretarza Miasta z pytaniem, czy aby na Sesji 5 marca pan Piotr Madeja nie uciął sobie drzemki. U jednych to pytanie wywołało salwę śmiechu, u drugich zdziwienie. Na początku się zaśmiałem, jednak kiedy pani Połedniok powiedziała, że posiada zdjęcie i może udokumentować swoje pytanie, zdziwiłem się niesamowicie widząc jak prawie na każdym posiedzeniu Rady Miasta, radna Platformy Obywatelskiej "serfuje" po Facebook'u... Kolejnym pytaniem sama się ośmieszyła, pytając, czy wyjazd Prezydenta Jacka Guzego na Okinawę w Japonii, to był wyjazd służbowy, czy prywatny ("jeżeli służbowy, to proszę o przedstawienie jakie koszty poszły na ten wyjazd oraz jakie są rezultaty tej wizyty, a jeśli służbowy, to proszę o imię i nazwisko sponsora" - powiedziała Połedniok, na co Prezydent odpowiedział "że faktycznie za tym wyjazdem stoi sponsor, a tym sponsorem jest jego żona"). Następnie zaczęła się wykłócać z Przewodniczącym Rady Miasta Adamem Cebulą, chcąc uzupełnić "ad-vocem" swoje pytania, do czego statutowo prawa nie ma. Na koniec powiedziała do Przewodniczącego "Pan nie ma kompetencji!", po czym w końcu moderator Sesji nakazał radnej Połedniok wyłączyć mikrofon. To jest dobry sposób, przynajmniej było wiele mniej głupkowatych tekstów, uwag. Może tak na następnej Sesji od początku wyłączyć radnej mikrofon? Niektórzy po prostu  nie potrafią "różnić się szlachetnie"...

środa, 8 maja 2013

Co w trawie piszczy - czyli zapowiedź XXX Sesji Rady Miasta

Podczas obrad okrągłej, 30. Sesji Rady Miasta znalazło się wiele projektów uchwał (bo aż 26!), w tym kilka bardzo ważnych, ale po kolei. Oto porządek Sesji:

1. Otwarcie Sesji.
2. Zmiany, uzupełnienia porządku obrad.
3. Zatwierdzenie protokołu z Sesji Rady Miasta z dnia 21 marca 2013r. (I część) i 26 marca 2013r. (II część) oraz 11 kwietnia 2013r.
4. Informacja Prezydenta Miasta z działalności w okresie międzysesyjnym.
5. Interpelacje radnych.
6. Skargi wpływające do Rady Miasta.
7. Informacja na temat lokali mieszkalnych i lokali użytkowych w zasobach Gminy Siemianowice Śląskie. Perspektywy budowy mieszkań komunalnych oraz socjalnych w latach 2013-2017.
8. Podjęcie uchwał w sprawie:
14/XXX/13 - emisji obligacji komunalnych w roku 2013
*19/XXX/13 - zatwierdzenia sprawozdania finansowego Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich za 2012 rok z uwzględnieniem opinii biegłego rewidenta badającego bilans
*20/XXX/13 - pokrycia ujemnego wyniku finansowego Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich za rok 2012 w wysokości 1.426.277,43 zł
*4/XXX/13 - zamiaru restrukturyzacji działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich poprzez jego przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
15/XXX/13 - zatwierdzenia "Taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków dla miasta Siemianowice Śląskie na okres od dnia 01.07.2013r. do 30.06.2014r."
12/XXX/13 - połączenia Filii Bibliotecznej nr 6, mieszczącej się w Siemianowicach Śląskich przy ul. Okrężnej 19 z Filią Biblioteczną nr 10, mieszczącą się w Siemianowicach Śląskich przy ul. Jaworowej 2
11/XXX/13 - uchwalenia założeń do planu zaopatrzeń w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowa dla miasta Siemianowice Śląskie na lata 2013-2030
3/XXX/13 - przyjęcia informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Miasta Siemianowice Śląskie w roku 2012
2/XXX/13 - wprowadzenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Siemianowice Śląskie w 2013 roku
5/XXX/13 - określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, zatrudnionych w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest miasto na prawach powiatu Siemianowice Śląskie
6/XXX/13 - nadania Statutu samorządowej instytucji kultury o nazwie Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich
8/XXX/13 - powołania Rady Muzeum przy Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich
7/XXX/13 - nadania Statutu samorządowej instytucji kultury o nazwie Siemianowickie Centrum Kultury w Siemianowicach Śląskich
9/XXX/13 - przystąpienia do sporządzania zmiany "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Siemianowice Śląskie"
10/XXX/13 - przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego przy ulicy Dworskiej i Al. Spacerowej w Siemianowicach Śląskich
13/XXX/13 - zatwierdzania projektu "Kierunek praca" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Działanie 7.4 - "Niepełnosprawni na rynku pracy"
16/XXX/13 - przyjęcia sprawozdania z realizacji "Programu współpracy Miasta Siemianowice Śląskie na rok 2012 z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie"
17/XXX/13 - zmian budżetu miasta na 2013 rok
18/XXX/13 - zmian wieloletniej prognozy finansowej na lata 2013 - 2024
21/XXX/13 - zawarcia międzygminnego porozumienia komunalnego dla projektu pn. "Budowa sieci szerokopasmowej dla społeczeństwa informacyjnego na terenie Gmin Górnego Śląska wraz z punktami dostępu Hot-spot" dofinansowywanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013
11/XXX/13 - przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej Miasta Siemianowice Śląskie przygotowanej w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej
22/XXX/13 - przyjęcia sprawozdania z realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Siemianowicach Śląskich za rok 2012
23/XXX/13 - przyjęcia sprawozdania z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich za 2012 rok
24/XXX/13 - zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Siemianowicach Śląskich za 2012 rok
25/XXX/13 - zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego w Siemianowicach Śląskich za rok 2012
26/XXX/13 - zatwierdzenia przystąpienia Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śląskich jako partner do projektu systemowego "Kierunek przedsiębiorczość" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Działanie 6.2 "Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia"
9. Odpowiedzi na interpelacje.
10. Sprawy informacyjne.
11. Zamknięcie obrad Sesji.

________________________________________________________________________

Oprócz ważnych dla Naszego Miasta projektów uchwał dotyczących obligacji (które wywołały dyskusje podczas drugiej części XXVIII Sesji), założeń na zapotrzebowanie w ciepło, energię elektryczną i paliwo gazowe oraz nadanie Siemianowickiemu Centrum Kultury i Muzeum Miejskiemu Statutu znajduje się arcyważny dla szpitala miejskiego projekt uchwały. Są rzeczy ważne i ważniejsze i moim zdaniem sprawa szpitala zdecydowanie należy do tych "ważniejszych". Dlatego też chciałbym pokrótce omówić to zagadnienie.
Projekt uchwały *19/XXX/13 - to akurat nic nowego, zatwierdzenie sprawozdania finansowego przez Radę Miasta, jako, że i Szpital w chwili obecnej należy do Miasta.
Projekt uchwały *20/XXX/13 - szpital to miejsce, w którym należy leczyć chorych, przeprowadzać operacje, zabiegi, etc. Głównym zadaniem szpitala jest LECZYĆ, a nie ZARABIAĆ. Jednak w momencie, kiedy co roku miasto pokrywa długi (przepraszam, ujemny wynik finansowy) szpitala, to coś tu nie gra... A do tego jeszcze kwota, którą miasto "musi" (z premedytacją w cudzysłowie) wyłożyć za naszą miejską "dwójkę" przyprawia nie jednego o zawrót głowy: 1.426.277,43 zł. Co prawda jest to kwota niższa niż w zeszłym roku o prawie 370 tysięcy (za rok 2011 - 1.792.811,07 zł), ale jednak o wiele za duża, a miasto nie stać na dalsze finansowanie szpitala. Tym sposobem zmierzam do kolejnego projektu uchwały, mianowicie:
*4/XXX/13 - krótko mówiąc przekształcenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Szpital Miejski" w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wielu z nas, mając styczność z Narodowym Funduszem Zdrowia, po przeczekaniu kolejki, jest zniesmaczony tym, za co płaci. Każdy płaci przecież podatki, między innymi też te zdrowotne, czyli odpowiadające za opiekę zdrowotną. Idąc do lekarza pierwszego kontaktu, zapisaniu, zarejestrowaniu się i po odczekaniu (+/-) 30 minut jesteśmy przyjęci. Natomiast zapisując się do lekarza-specjalisty czekać musimy nieraz miesiącami. Dla sprawdzenia i uwiarygodnienia moich wypocin, zadzwoniłem do specjalisty-kardiologa z Katowic (nie będę wymieniał nazwy przychodni, ani nazwiska lekarza) i okazało się, że najbliższy wolny termin jest na początku grudnia tego roku, dla pocieszenia u specjalisty-okulisty (również z Katowic) wolne miejsca są już w połowie września 2013.
Do czego dążę? Już mówię... na palcach jednej ręki można policzyć obywateli zadowolonych z NFZ-tu, z pewnością więcej mieszkańców zadowolonych jest ze świadczonych usług medycznych Szpitala Miejskiego, ale zadowolenie to jedno, a pieniądze, które trzeba wykładać aby szpital w ogóle funkcjonował - to drugie. To są pieniądze, które nie biorą się znikąd. To przecież pieniądze podatników. W momencie, kiedy Szpital Miejski zostanie przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością sam będzie musiał pozyskać środki na utrzymanie, a dyrektor Gębarski będzie musiał nie tylko leczyć, ale także wykazać się w roli przedsiębiorcy. 
Oczywiście jest wiele "ale", multum wątpliwości, jednak osobiście uważam, że przekształcenie to dobry krok Radnych. Myślę, że wielu z nas zależy na tym, by "dwójka" radziła sobie jak najlepiej na rynku usług medycznych. Przekształcenie to dobry kierunek, żeby uratować nasz miejski szpital.

XXX Sesja Rady Miasta Siemianowic Śląskich odbędzie się 9 maja (jutro), o godzinie 13:00. Serdecznie zapraszam :)

poniedziałek, 6 maja 2013

czwartek, 2 maja 2013

Nie wstydzę się flagi!

Tak oto wielkimi krokami nadszedł maj. Dla jednych to długo wyczekiwany długi weekend i kiełbaski z grilla, dla innych miesiąc, w którym trzeba stanąć oko w oko z egzaminami dojrzałości (czyli z maturami). Jednak początek maja, to nie tylko imprezy, grille i inne miłe dla duszy i ciała przyjemności. To także odpowiedni czas na to, żeby uczcić symbole Polski oraz 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i przede wszystkim dla nas, ślązaków, 92. rocznicę III Powstania Śląskiego. Jak mam uczcić? Proste, wywieś flagę Polski, dziś jej święto. A jutro masz szanse uczestniczyć w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jana Sarkandra na Bańgowie. Tą właśnie mszą, o godzinie 9:00, zainaugurujemy obchody rocznicowe w mieście. Następnie o 10:30 zapraszam na siemianowicki Rynek pod pomnik Powstańców Śląskich, po czym udamy się pod pomnik Wojciecha Korfantego przy Urzędzie Stanu Cywilnego. Ostatnim punktem programu jest występ solistów: Natalii Skryckiej i Bartosza Araszkiewicza z akompaniamentem na fortepianie Bogusławy Ciepierskiej. W programie artystycznym znakomite utwory Moniuszki i Chopina.
Festyn Majowy, który miał się odbyć 3 maja, przesunięty został o dzień w obawie o złą pogodę. Tak więc w sobotę, 4 maja przy SCK "Jarzębina" na Tuwimie będziemy mogli się bawić na owym festynie :)
Na koniec chciałbym się odnieść do artykułu, który umieszczono na "słynnym i zawsze prawdomównym" portalu internetowym onet.pl. Otóż tajemniczy autor tekstu o inicjałach JS napisał, że Siemianowice Śląskie są "maszynką do zbijania kasy". O co chodzi? O kamery umieszczone na skrzyżowaniach Jagiełły z Wróblewskiego (Bytków) i Krupanka ze Zwycięstwa (Bańgów). Pomijając fakt, że zwolennikiem Straży Miejskiej nie jestem, to kamery te są przydatne, dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa przede wszystkim pieszych. Ktoś, kto mówi, że przekroczył linię bezwzględnego zatrzymania o kilka/kilkanaście centymetrów i wyjaśni to w sposób normalny, na Komendzie, a nie awanturując się, dostanie tylko i wyłącznie pouczenie. Jednak, jeśli ktoś nie potrafi trzymać nerwów na wodzy lub ma zbyt "ciężką nogę" może słono zapłacić za to. Coś mi się zdaje, że autor przejeżdżając przez Siemianowice, nie potrafił dostosować się do przepisów jakie obowiązują każdego na drodze i przyszło mu najdroższe w życiu zdjęcie.
A propos kamer, przypominam o konkursie "Nakręć się na promocję". Kręć i wygrywaj!